Чи готові комунальні підприємства до опалювального сезону?

 Опалювальний сезон вже не за горами і питання підготовки до нього зараз стають актуальними та турбують багатьох наших співгромадян. Цій темі був присвячений круглий стіл «Сто днів до зими. Частина 4. З теплом чи без тепла?», який проводив Центр досліджень енергетики (EIRCenter.com) в Українському кризовому медіа-центрі 8 вересня.

Основною проблемою усіх вітчизняних комунальних підприємств є брак обігових коштів, яких не вистачає для проведення ремонтних робіт, закупівлі матеріалів та оплати праці співробітників. Окрім проблем фінансового характеру також існує багато питань у сфері газопостачання: хто і на яких умовах буде постачати блакитне паливо комунальникам. Таку проблематику висвітлив на початку обговорення президент міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Арсентій Блащук. І такі проблеми не є поодинокими - це підтвердив виступ виконуючого обов’язки директора комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» Сергія Овсова. За його словами брак обігових коштів спричиняє проблемі з виплатою заробітної платні працівникам: так фонд місячної заробітної плати на підприємстві складає 12 млн грн на 3 тис працюючих, реально є можливість сплачувати лише 3 млн грн. Але незважаючи на це з виявлених 950 пошкоджень теплових мереж було відремонтовано 830.

Оптимізму для мешканців Києва додав виступ заступника технічного директора ПАТ «Київенерго» Григорія Саєнка: повністю проведені гідравлічні випробування теплових мереж міста та майже завершені ремонтні роботи. Окрім ремонтних робіт цього року основна увага приділена встановленню приборів обліку теплової енергії у будинках. У планах компанії встановити 3000 лічильників власним коштом і 1000 за рахунок міського бюджету.

Підсумки підготовки до опалювального сезону по країні підбив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Едуард Кругляк: на 1 вересня з 21073 котельнь готові до роботи 18530. Загальна підготовка мереж та обладнання по країні складає приблизно 90%. Тобто, незважаючи на об’єктивні і та суб’єктивні труднощі, комунальне господарство України досить непогано підготувалося до зими.

Але таке положення не повинно нас вводити в оману і потрібно вже зараз братися за вирішення накопичених проблем.

По-перше: необхідно створювати інвестиційні програми розвитку комунальних підприємств теплопостачання, у яких повинні приймати участь не тільки місцева влада і приватні компанії, але і держава. До речі, за даними НКРЕКП, з 181 комунального підприємства-ліцензіата - 127 не має таких програм. Це не сприяє встановленню об’єктивно обґрунтованих тарифів, які напряму впливають на економічний стан підприємств.

По-друге: впорядкувати взаєморозрахунки між державою (Нафтогазом) – комунальними теплопостачаючими компаніями – споживачами (населенням та іншими). Зараз на заваді стоїть постанова уряду №217, яка повинна була сприяти впорядкуванню розрахунків за газ. На даний час вона «вимиває» обігові кошти комунальних компаній теплової генерації і не дає можливість вкладати кошти в реконструкцію теплових систем, бо зобов’язує виплачувати прогресивні відрахування за спожитий газ, за думкою Едуарда Кругляка. Така ситуація складається у наслідок заборгованостей споживачів перед комунальними компаніями. А такий стан речей не сприяє вирішенню ситуації з підготовкою до опалювального сезону.

Тому потрібно враховувати інтереси не тільки держави у сенсі тарифів та платежів, а налагоджувати співпрацю між усіма зацікавленими сторонами.

Тарас Малишевський, Центр досліджень енергетики (EIRCenter)

Рекомендуємо прочитати

В Калифорнии белка оставила без света более 45 тысяч человек

В калифорнийском городе Сан-Диего из-за белки без света остались около 45,5 тысячи человек....

Це може бути цікавим

"Київводоканал" скаржиться, що кияни використовують унітаз як смітник

Столичні жителі викидають у каналізацію ножиці, леза, скло, засоби особистої гігієни, дитячі іграшки, ганчір’я, впускають мобільні телефони....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Російські пранкери розіграли міністра енергетики США, назвавшись Гройсманом

Міністр енергетики США Рік Перрі обговорював розширення експорту вугілля в Україну та інші питання енергетики під час тривалої телефонної розмови з російським пр....