Мешканців населених пунктів, де нещодавно велись бойові дії, позбавляють компенсацій

Мешканцям селища Виноградного Донецької області, в якому донедавна велись запеклі бої, призупинено виплати для тимчасово переміщених осіб. А все тому, що Маріупольська міська рада змінила адміністративні кордони міста Маріуполь, включивши до них нові території, зокрема, і селище Виноградне. Відповідно — мешканців населеного пункту наразі позбавляють статусу вимушених переселенців та відповідних грошових виплат.

Село Виноградне, в якому нещодавно велись бої, за адміністративним поділом належало Донецькій області. Коли село знову стало підконтрольне українській владі, його було вирішено включити до Маріуполя. З 5 червня 2015 року село офіційно стало частиною міста.

Проте такий адміністративний перерозподіл територій став серйозною проблемою для колишніх мешканців Виноградного.

Через війну з села виїхало майже все населення. Люди отримали статус внутрішньо переміщених осіб, їм було призначено відповідні виплати. Однак наразі мешканцям Виноградного призупинено усі виплати, оскільки їхній населений пункт тепер офіційно знаходиться у межах Маріуполя. Разом з тим, Виноградне залишається в переліку населених пунктів, в яких не діють органи державної влади. Цей перелік затверджено Кабінетом Міністрів, і до нього не вносились зміни. Незважаючи на це переселенці отримали від відповідних державних структур сповіщення про те, що виплати призупинено.

Хоча межі і змінили, колишні мешканці Виноградного, з причин безпеки, все ж не можуть повернутися у свої оселі — на територію, де нещодавно велися бої. Домівки від такого рішення Маріупольської міської ради не поновилися. У деяких випадках і повертатись немає куди, зруйноване житло — не найкращий варіант. Позбавити цих людей статусу переселенців та відповідних грошових виплат, означає позбавити їх підтримки у складній життєвій ситуації.

Пані Катерина (ім’я змінено) офіційно зареєстрована як мешканка Виноградного. Коли війна дійшла і до її оселі, жінка облишила домівку та терміново виїхала з території бойових дій. Отримавши сповіщення про те, що держава призупиняє виплати мешканцям Виноградного, Катерина звернулась за консультацією до юристів громадської приймальні, що опікується проблемами вимушених переселенців з Криму та Сходу України, Української Гельсінської спілки з прав людини.

Щоб з’ясувати причину призупинення виплат, юристи приймальні подали заяву від імені пані Катерини до Управління праці та соціального захисту населення. Нещодавно надійшла відповідь — Управління підтвердило, що причиною скасування виплат є зміна адміністративних кордонів міста Маріуполя. Проте, як зазначають юристи, згідно закону, зміна адміністративних кордонів не є підставою для призупинення виплат.

“Соціальні гарантії для внутрішніх переселенців встановлені національним законодавством та міжнародними актами. Але, як бачимо у цьому випадку, це не стало перешкодою для Маріупольської влади. Так, можна порадити, наприклад, включити всю Луганську область у склад Харківської, тоді проблема внутрішніх переселенців вирішиться автоматично” — коментує ситуацію юрист Ганна Рассамахіна.

Згодом тимчасову квартиру пані Катерини в Маріуполі відвідала заступник начальника Управління праці та соціального захисту населення, яке призупинило виплати. В Управлінні хотіли переконатися в тому, що заявниця дійсно проживає за цією адресою. “Однак за законом такі виходи мають право здійснювати лише органи Державної міграційної служби. Візит було нанесено в робочий час. Звісно, що дома нікого не було: пані Катерина була на роботі, а її діти гуляли. Сусіди нібито сказали, що в цій квартирі не мешкають внутрішні переселенці. Про це Катерина дізналась ввечері, прийшовши з роботи. На цій підставі пані Катерину було позбавлено статусу внутрішньо переміщеної особи. Пані Катериною було подано заяву до офісу Уповноваженого з прав людини. Зараз ми готуємо адміністративний позов до Управління з оскарженням їхніх дій .” — продовжує юрист Ганна Рассамахіна.

Очевидно, що зміна адміністративних кордонів на папері не вирішує проблем мешканців колишніх окупованих територій у реальному житті. Навпаки — позбавляє людей державної підтримки та допомоги. Залишається лише сподіватись, що подібні зміни меж не призведуть до скасування гарантованих Конституцією України прав людини та громадянина. А органи соціального захисту не будуть відштовхуватися лише від того, що внутрішньо переміщена особа — це особа, яка зареєстрована в тій чи іншій області України. На ділі, вимушений переселенець — це той, хто був змушений кинути своє майно та повністю змінити життя з метою уникнення смерті та поранень.

Рекомендуємо прочитати

На Донбасі підліток підірвався при спробі розібрати боєприпас

У населеному пункті Тепле Станично-Луганського району (Луганська область) 13-річний хлопчик отримав важкі травми при спробі розібрати боєприпас....

Це може бути цікавим

У кого Кабмін відбере субсидії та чи можна інакше

Те, за яким механізмом скорочують субсидії, хто має шанси їх зберегти та яким чином можна зменшити тарифи для всіх проаналізував "Соціальний рух"....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Киянка забила до смерті перукарку через "погану" зачіску чоловіка

У Києві жінка побила до смерті робітницю перукарні через зачіску чоловіка, яка їй не сподобалася....