"Німі ночі", день перший: Пропаганда та еротика у новому прочитанні

Субота 22 серпня на НІМИХ НОЧАХ розпочалась показом білоруського пропагандистського кіноепосу Уладзіміра Корш-Сабліна «В огні народжена» (1929), фільму, в якому новаторськими кінозасобами осмислюється тисячолітня історія Білорусі. Історіософський пафос фільму, націлений на створення новітньої концепції національної історії, увиразнено музикою білоруського рок-гурту Re1ikt, володаря титулу «Гурт року» премії «Герої року» порталу Tuzin. fm (2013), що працює в музичних стилях фольк, альтернативний, прогресів- та пост-рок.

4

Другу стрічку вечора, еротичну камерну драму «Еротикон» (1929) Ґустава Махати, який одним із перших розпочав дослідження теми тілесності та сексуальності на екрані, озвучив чеський гурт Forma, що працює в жанрах даунтемпо, альтернативного та електроджазу. «Еротикон» свого часу було піддано жорстким заборонам та цензуруванню.

Erotikon-de-Gustav-Machaty-_Tchjcoslovaquie_-Olaf-Fjord-dans-le-rfle-de-George-Sydney-embrassant-dans-le-cou-Ita-Rina-jouant-Andrea-qui-ferme-les-yeux

Музику до фільму «В огні народжена» було створено в рамках проекту «Тузін.Немаўля», ініційованого творцем інтернет-порталу Tuzin.fm Сяргєєм Будкіним, за підтримки Підляської опери та філармонії – Європейського центру мистецтва в Білостоку (Польща). Білоруський рок-гурт Re1ikt працює в стилях альтернативний, прогресів- та пост-рок, фольк.

«Фільми, які увійшли до проекту «Тузін. Немаўля», у тому числі «У вогні народжена» в Білорусі раніше були відомі тільки фахівцям. У нас виникла ідея дістати їх з архіву і переосмислити зняте колись за допомогою музики. Підкреслю — це не просто музичний супровід, а саме переосмислення матеріалу. Якраз на прикладі музики Re1ikt до фільму Корша-Сабліна це добре видно, точніше чутно.

На музикантів гурту цей фільм справив незабутнє враження. Хоч він замислювався, як оптимістична, бадьора кінострічка, яка повинна показати як добре в країні радянської жити, при перегляді сьогодні «У вогні народжена» викликає зовсім інші емоції. Музиканти зізнавалися, що часто при перегляді їм ставало страшно. Тому жанр фільму як для сьогоднішнього глядача, і позначили як «фільм жахів».

У Білорусі до нашого проекту якщо й зверталася увага на німе кіно, то тільки на зарубіжну класику. Білоруські фільми в актуальній музичної озвучці не показувалися», –  розповідає Сергій Будкін, головний редактор порталу Tuzin. fm, автор ідеї та продюсер проекту «Тузін. Немаўля».

Інформація про стрічку:

В огні народжена (Велетень) / У агні народжаная (БРСР, 1929)

Режисер: Уладзімір Корш-Саблін

Оператор: Давід Шлюглейт

В ролях: Ганна Заржицкая, Барис Азарав, Мікалай Вітавтав, Барис Фєадосьє

Музика: Re1ikt

Тисячолітня історія Білорусі – від княжих часів до Литовської доби та Речі Посполитої – сповнена визиску та соціальної несправедливості, завершується. Після громадянської війни спроба Білоруської Народної Республіки зберегти незалежність захлинається остаточно: Добровольчу армію Булах-Булаховського розбито Червоною армією. Тепер в Білорусі запанує мир і справедливість.

Велетенський національний епос, яким замислювався фільм «В огні народжена», попри певну вторинність стосовно Довженкової «Звенигори», мав для білоруського кіно ті ж наслідки, що й Довженків фільм. Завдяки йому в Білорусі з’явився нарешті національний кінематограф. Історіософський засяг Корш-Сабліна був тим складнішим і фундаментальнішим, що, на відміну від України, Білорусь не мала свого Грушевського, який концептуалізував би її минуле, а білоруська політична нація так і не відбулась. Проте, недовгий період «коренізації», оголошений більшовиками 1923 року, спричинив і в Білорусі культурний вибух, в епіцентрі якого з’явилось таке талановите кіно як «В огні народжена».

Завдяки динамічному монтажу, незвичним ракурсам зйомки, подвійним експозиціям, нелінійному наративу «В огні народжена» увійшов в історію як чи не єдиний білоруський авангардний фільм.

Показ відбувається за підтримки Польського інституту в Києві.

Гурт Forma було засновано 15 років тому Робертом Форманом та Міхалом Прінцом (обидва – аранжування, семплер). Проект передусім спеціалізується на жанрах даунтемпо, альтернативного та електроджазу. Музиканти створюють ремікси на музику багатьох відомих гуртів (Grapefruit Moon, Republic of Two), пишуть джингли для фестивалів, музику до реклами та супровід для таких проектів як Міжнародний кінофестиваль у Карлових Варах.

За альбом Earotikon, який складається з фрагментів саундтреків до «Еротикону», FORMA була номінована на одну з найпрестижніших музичну премій Чехії Anděl. До колективу також входять Барбора Змекова – фортепіано, синтезатор, вокал, Марцела Кучова – саксофон, вокал, Віктор Доржічак – ударні, перкусія, флейта, старий смичок.

«Коли ми почали працювати над саундтреком до цього фільму, ми хотіли, щоб звук став на першому плані. І саме тому ми попросили наших друзів, барабанщика, віолончеліста, саксофоніста і піаніста взяти участь заключній частині музикального проекту.

На відміну від концерту, цей виступ базується на експериментальній суміші акустичної та електронної музики. Існує купа навколишніх звуків, що перетинаються з джазом і повільно розчиняються в скрипах, гудках і хлопках. Нашою метою було – пофарбувати цей чорно-білий фільм в нашу музику. І ми також бажаємо, щоб кожен глядач занурювався глибще в кіно – завдяки музиці. Це як квиток в часі в одидва боки!

Також ми сподіваємося, що цей фільм, який був досить спірним у момент його прем'єри, залишить деякі екстраординарні спогади в української аудиторії», – розповідає про проект лідер гурту FORMA Роберт Форман.

Інформація про стрічку:

Еротикон / Erotikon (Чехословаччина, 1929)

Режисер: Ґустав Махати

Оператор: Вацлав Віх

В ролях: Карел Шлайхерт, Іта Ріна, Олаф Фйорд, Теодор Піштєк, Шарлотте Суса, Луїджі Сервенті, Герберт Струна, Мілка Балек-Броска, Богуміл Коварж, Беда Сакс, Владімір Славінський, Броніслав Лівіа, Вацлав Жіховський, Їржі Грон, Віллі Рьоснер.

Музика: Forma

Запізнившись на поїзд, комівояжер Георг залишається на нічліг в домі старого станційного працівника на забутій богом залізничній станції. Андреа, донька старого, отримує від незнайомця дивний подарунок: парфуми «Еротикон». Цієї ночі Георг зваблює дівчину, а вранці їде геть першим же потягом, щоб продовжити свій роман з Гільдою, заміжньою жінкою. Рятуючись від безчестя, Андреа полишає батьківській дім і вирушає до Праги. Пізнаючи тутешній демімонд, одного дня вже одружена Андреа знов зустрічає Георга. Призабута пристрасть спалахує з новою силою. Тільки поруч з нею, замість люблячого батька, опиняється вже четверо закоханих одне в одного людей.

Сповнений тягучої пристрасті фільм, попри мелодраматичний, ба навіть, бульварний сюжет, вражає тонко нюансованим естетським стилем, що проявляється в увазі до деталей похмурих інтер’єрів, психологічних переживаннях героїв, новаторському монтажі, в суміші яких народжується непояснима магія чуттєвості. Після стажування в Голлівуді Ґустав Махати повертається на батьківщину, щоби стати, як і його непересічний вчитель Еріх фон Штрогайм дослідником людської сексуальності. Вимогливий до себе майстер, Махати передивився «Еротикон» п’ятсот разів, перш ніж вирішив його кінцівку. Працюючи в інспірованому німецьким кіноекспресіонізмом жанрі «Kammerspiele» (камерна драма), Махати розвив в «Еротиконі» естетику, яку невдовзі назвуть французьким поетичним реалізмом.

За підтримки Чеського центру в Києві.

Рекомендуємо прочитати

Шубу стюардессы из Титаника продали за невероятную сумму

Шубу, которую носила стюардесса Мейбл Беннетт на Титанике, продали на аукционе памяти Титаника, за 232 тысячи долларов....

Це може бути цікавим

Девушка разбила 11 припаркованных автомобилей

В российском Владивостоке девушка за рулем автомобиля Mercedes-Benz не справилась с управлением и разбила 11 припаркованных вдоль обочины автомобилей....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Украине могут отменить декретный отпуск для некоторых граждан

12 апреля в Верховной Раде зарегистрирован законопроект Кабинета министров №6350, который вносит существенные изменения в закон "Об отпусках" и Кодекс законов о труде Украины в связи с усыновлением новорожденных детей сразу же из родильного отделения....