Як саме іноземці реформуватимуть українську митницю?

Досвід співпраці британської компанії Crown Agents з митницями Албанії, Болгарії та Латвії може стати зразком для роботи в Україні.

Так вважає експерт з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Ангела Бочі, яка розповіла про напрямки реформування митних органів в колишніх країнах соціалістичного табору.

Так, уряд Албанії 29 грудня 2013 року підписав контракт з Crown Agents щодо підтримки розвитку албанського митного управління.

Згідно з угодою консультанти компанії мають здійснювати 350 перевірок на місяць, а ключовим виміром ефективності роботи є підтримка збільшення рівня доходів, зібраних у митній адміністрації, еквівалент- на 1% від ВВП.

Програма містить надання консультаційних послуг міжнародних експертів разом із співробітниками митниці на території всієї країни. Експерти працюють з колегами в межах митного управління як у штаб-квартирі, так і на оперативному рівні. Крім того, надається допомога митниці на центральному рівні через консультації щодо боротьби з корупцією, управління персоналом, а також аналізу ризиків. Кожного консультанта прикріплено до спільної митної оперативної групи, яка додатково включає дві місцеві посадові особи з числа митних органів і одного офіцера поліції.

Компанія несе відповідальність безпосередньо перед міністерством фінансів. Враховуючи це, а також суспільний інтерес і високу прозорість програми, Crown Agents має надавати регулярні публікації звітів та інформацію про діяльність.

В Болгарії Міністерство фінансів цієї країни уклало угоду з Crown Agents з метою реформування та модернізації митного адміністрування до вступу до ЄС.

Протягом 2002 — 2010 років була можливість стрімко збільшити митні надходження, розгорнути боротьбу з фінансовим шахрайством і з метою стимулювання економіки сприяти законній торгівлі.

Основним напрямом роботи були жорсткий контроль за корупцією серед працівників; моніторинг у складі спеціальних груп імпортного та експортного вантажу, можливість пломбувати деякі підозрілі вантажі за допомогою спеціального електронного чіпу; налаштування диспетчерських служб для поліпшення прикордонного контролю, запобігання контрабанді і виписка штрафів для незаконних товарів; встановлення програмного забезпечення для управління ризиками.

В результаті — значне збільшення (на 80%) надходжень до бюджету, що в грошовому еквіваленті становить 2 млрд. євро.

Таким самим вдалим виявився і проект співпраці британської компанії щодо реформування латвійської митниці: протягом неповних трьох років обсяг стягнутих податків і мит зріс за різними підрахунками на 90%.

Компанія відігравала консультуючу роль щодо боротьби з контрабандою, створювала оперативні групи для інспектування вантажів; надавала комп’ютерну техніку, телефони, радіо, оглядове обладнання та встановлювала відповідне програмне забезпечення доходів з метою покращення оцінки та управління ризиками. Важливими напрямами роботи були навчання людей і запровадження нових систем і процедур.

Загалом, експерт вважає, що на сьогодні залучення іноземців до роботи в державних органах є доволі ефективним рішенням. Реформа митної служби може стати одним із основних індикаторів готовності України до подальшого зближення з ЄС, оскільки від ефективності роботи наших митних органів також залежать безпека європейських країн та багато в чому — перспективи безвізового режиму для українців.

Рекомендуємо прочитати

Коли обмежать міграцію європейців до Великобританії

Європейцям стане важче іммігрувати до Великої Британії з березня 2019 року....

Це може бути цікавим

В УПЦ МП попросили Порошенка знайти для віруючих альтернативу біометричним паспортам

Священний синод УПЦ МП звернувся до Петра Порошенка з проханням розглянути можливість отримання українських паспортів без електронних пристроїв, повідомляє інфо....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

"Файне місто": Музика вільних людей

Поблизу Тернополя на території іподрому пройшов 5-ий ювілейний фестиваль "Файне Місто" 2017....