Київське водосховище заростає водяним горіхом

На Київському водосховищі зменшується кількість риби. Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області занепокоєне тим, що ситуацію загострює внесена до Червоної книги рослина – чилім.

Приблизно 90% водних нерестовищ водосховища покрито водяним горіхом – чилімом. Експерти стверджують, що  його плантації повністю затягнули 96 кілометрів квадратних нерестовищ. За останні п’ять років неконтрольовані розростання чиліму зменшили рибопродуктивність водосховища на 35-40%. На сьогодні ситуацію погіршує спека, викиди нечистот у воду та неконтрольоване сільське господарство.

З 2006 року чилім занесений до Червоної книги, тому, знищувати водяний горіх суворо заборонено. Але, з іншого боку, існуючі в Київському водосховищі зарості чиліму призводять до зменшення рибопродуктивності  у середньому на 400 тонн щорічно. Така ситуація спричинена тим, що чилім сповільнює розвиток фітопланктона і створює під собою «мертву» воду – там не живуть біоресурси та немає кислороду.  Чилім затягує непрохідною масою природні нерестовища, чим не дає можливостей рибі для нересту.

Небезпека в Україні заключається в тому, що рослина дуже інтенсивно розростається. Один кущ водяного горіха дає від 5 до 10 горішків, тож вже наступного року плантація чиліму збільшиться в 5-8 разів. До того ж, його насіння швидко переноситься вниз по Дніпру течією.

Після того, як водяний горіх неймовірно розрісся, завдаючи шкоду водоймам, фактично всі країни викреслили його зі своїх Червоних книг. Заповідним він залишився в Білорусі, Литві і Україні. В деяких країнах навчились продуктивно застосовувати насіння водяного горіха. Наприклад, в Китаї, Японії, Індії його використовують як загальнозміцнюючий засіб, в харчовій та фармацевтичній промисловостях, адже чилім багатий на білок, вуглеводи, вітаміни, фенольні сполуки, мінеральні солі. Для прикладу, в Індії чилімом харчуються 50% населення. В Україні переваги цієї рослини використовувати поки що не навчилися.

 - Необхідно знайти ефективне і комплексне рішення проблеми. Водяний горіх загрожує не лише Київському водосховищу, а і всьому Дніпровському каскаду. Взявши до уваги людський фактор та глобальне потепління, чилім отримав ідеальні умови для розвитку. А внесення до Червоної книги забезпечило неконтрольоване розростання рослини, - говорить начальний Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області – Литвиненко Вадим.

Тож наразі є необхідність розробити Централізовану державну програму стосовно водного горіха та способів його застосування.

Рекомендуємо прочитати

Ученые назвали главную опасность энергетических напитков

Американские исследователи установили, что энергетики представляют большую опасность, чем большинство других кофеиносодержащих напитков....

Це може бути цікавим

Ученые показали 8 интересных способов хранения пищи животными

С появлением излишков пищи перед людьми встала задача сохранения продуктов свежими на долгий срок....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Станцию метро "Левобережная" откроют позже обещанного срока

Ремонт станции метро "Левобережная" продлиться до 5 мая....