Як дешевше житло може підвищити продуктивність

З часів фінансової кризи політики та економісти проводять безсонні ночі в думах про сповільнення росту продуктивності.

В Америці продуктивність з 2007 року зросла лише на 9%, у Франції — на 2%. У Британії вона впала. Якщо ріст продуктивності не поновиться, зарплати теж не зростатимуть. Вкладання коштів в освіту, охорону здоров’я і технології — це нормальний спосіб прискорення росту продуктивності. Але уряди по всьому світі, від Австралії до Нової Зеландії і до Британії, починають стверджувати, що ріст продуктивності можна прискорити, якщо зайнятися іншою великою проблемою — схильністю ринку житла до утворення бульбашок. Чи мають вони рацію?

Щоб зрозуміти, як дешеве житло може підвищити продуктивність, розгляньмо економіку Британії. Центр Лондона на сьогодні є найпродуктивнішим регіоном країни завдяки скупченню фінансів, технологій та розумників. Більш ніж третина нових робочих місць, які виникли у Британії з часів рецесії, розташовані у столиці. Лондон міг би створити ще більше посад, але його обмежує брак житла. У середньому будинок у Лондоні зараз коштує 370 000 фунтів (577 000 доларів) — майже вдвічі більше, ніж у середньому по країні. Різке підвищення попиту наштовхнулося на застій у пропозиції. Протягом минулого десятиліття кількість будинків у Лондоні зросла лише на 8%. Через високі ціни на житло люди змушені виїжджати з Лондона (або взагалі не переселяються до нього), і тому вони працюють на менш продуктивних робочих місцях. Інші марнують час на марафонські добирання до роботи. З 2005 до 2014 року кількість людей, що добираються на роботу в Лондон із передмість, зросла на 32%. Одне дослідження, опубліковане в 2010 році, виявило, що прогули серед німецьких робітників траплялися б на 15-20% рідше, якби вони не були змушені добиратися на роботу з-за меж міста. Якби було можливо якимсь чином повністю усунути тривалі поїздки на роботу, зростання продуктивності приносило б економіці Британії 12 мільярдів фунтів на рік, згідно з Центром досліджень економіки та бізнесу.

Внаслідок цього уряд Британії намагається спростити норми міського планування по всій країні. Розрекламована «зональна» система автоматично даватиме дозвіл на планування підходящих «занедбаних місць» — зазвичай це покинута земля, яку вже не використовують. Цю політику, за словами Майкла Окслі з Кембриджського університету, запозичили з американських міст. Лондонці також зможуть добудовувати поверхи до своїх будинків, щоб досягти висоти сусідніх будівель. А центральний уряд отримає владу проштовхувати проекти містопланування, коли місцева влада баритиметься з цим.

Однак продуктивність стримують не лише ринки житла. Згідно з одним дослідженням, зайнятість на території затоки Сан-Франциско була би більшою у п’ять разів, якби не строгі норми будівництва всіх типів будівель. За оцінками Пола Чешира та Крістіана Гілбера з Лондонської школи економіки, на початку 2000-х років норми будівництва мали ефект, аналогічний до податку в 300% у Мілані та Парижі, 450% у лондонському Сіті та 800% у Вест-Енді. З урахуванням всього сказаного, норми землекористування мають величезний вплив на розвинуті економіки. Скасування всіх обмежень на зростання міст в Америці могло би підвищити ВВП країни на від 6,5% до 13,5%, або від одного до двох трильйонів доларів. Складно вигадати багато інших заходів, які були б настільки плідними.

Статтю The Economist переклала Роксолана Машкова

Джерело: mistosite.org.ua

Рекомендуємо прочитати

Врачи назвали сладости, которые можно есть каждый день

Врачи доказали, что существуют сладости, которые можно есть каждый день без вреда для здоровья....

Це може бути цікавим

Сборная Украины по дзюдо установила историческое достижение

Сборная Украины взяла третью медаль на чемпионате Европы по дзюдо и заодно установила новое историческое достижение....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Шубу стюардессы из Титаника продали за невероятную сумму

Шубу, которую носила стюардесса Мейбл Беннетт на Титанике, продали на аукционе памяти Титаника, за 232 тысячи долларов....