До Одеси в серпні: У Південній Пальмірі пройде унікальний кінофестиваль

22-23 серпня в Одесі на причалі яхт-клубу одеського Морвокзалу відбудеться 6-й Фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі». Заснований 2010 року Благодійним фондом ім. Івана та Юрія Лип, фестиваль залишається єдиним в Україні заходом з популяризації архівного німого кіно. Найбільший в Східній Європі, фестиваль «Німі ночі» реалізує концепцію сучасного музичного трактування класичних німих фільмів.

Програма шостих «Німих ночей» – найбільш жанрово розмаїта в музичному плані: запрошені музиканти працюють в жанрах рок, джаз, електронна та академічна нова музика.

Темою цьогорічного фестивалю обрано актуальну проблему декомунізації та долі пропагандистського мистецтва, яке, будучи політично-ангажованим, зараз само підпадає цензурним заборонам, все ще здебільшого сприймаючись політичним, а не естетичним висловлюванням. Концепція декомунізації накладає певні обмеження на спадок українського авангарду й потенційно загрожує його виключенню з культурного обігу.

Фестивалю передуватиме фотовиставка «Кіногерої. Політика екрану», в рамках якої досліджуватиметься концепт екранних та екранізованих історичних героїв на основі архівних матеріалів: фото з приватних колекцій акторів, фотопроб, цензурних документів тощо. Виставка відкриється в NT-Art Gallery (Лідерсівський бульвар, 5) 21 серпня о 18.00. Куратор виставки – Катерина Радченко.

Перший день фестивалю розпочнеться показом білоруського пропагандистського кіноепосу Уладзіміра Корш-Сабліна «В огні народжена» (1929), фільму, в якому новаторськими кінозасобами осмислюється тисячолітня історія Білорусі. Історіософський пафос фільму, націлений на створення новітньої концепції національної історії, буде увиразнено музикою білоруського рок-гурту Re1ikt, володаря титулу «Гурт року» премії “Герої року” порталу Tuzin.fm (2013), що працює в музичних стилях фольк, альтернативний, прогресів- та пост-рок. Другу стрічку вечора, еротичну камерну драму «Еротикон» (1929) Ґустава Махати, який одним із перших розпочав дослідження теми тілесності та сексуальності на екрані, озвучить чеський гурт Forma, що працює в жанрах даунтемпо, альтернативного та електроджазу. «Еротикон» свого часу було піддано жорстким заборонам та цензуруванню.

Другого дня буде показано українську революційно-історичну драму «Вітер з порогів» (1929) Арнольда Кордюма, режисера, якому попри низку пропагандистських меседжів на підтримку індустріалізації, вдалося надати кінооповіді ознак психологічної драми, заторкуючи проблему антигуманізму. Фільм озвучить одеський інструментальний ансамбль Artokrats, в оригінальному музичному стилі якого проявляється любов до американського мінімалізму і пост-мінімалізму, неокласики, ню-джазу, холодного звучання балтійських композиторів. Фестиваль закриється стрічкою «Соціальний розпад» (1932) грецького режисера Татасопулоса Стеліоса, якою розпочинається епоха кінореалізму в грецькому кінематографі. Соціальна драма, яка досліджує найбрудніші закапелки люмпенізованого суспільства, закладає основи лівої критики буржуазного мистецтва. Фільм озвучить Юрій Кузнєцов – культовий український джазовий піаніст, віртуозний імпровізатор-мультиінструменталіст, що грає твори в спектрі від класичного до експериментального та авангардного джазу.

Покази перемежатимуться демонстрацією ранньої української пропагандистської анімації 1927-1930 рр., складеної в програму «Мультагітпроп». Часто анонімні, «мультиплакати», присвячені темам індустріалізації, мілітаризації, боротьби з бюрократизмом, виглядають навдивовижу актуальними сьогодні, в час революційних суспільних перетворень.

Партнери фестивалю – Національний центр Олександра Довженка, Державне агентство України з питань кіно, Одеська міська рада, Польський Інститут у Києві, Чеський центр у Києві.

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ.

Рекомендуємо прочитати

В Киеве задержали 29 нелегалов

Сотрудники Нацполиции, Государственной пограничной службы и Государственной миграционной службы провели в Киеве совместную операцию "Мигрант"....

Це може бути цікавим

В Киеве откроют "Ковчег для творцов"

Темой юбилейного 10-го ГОГОЛЬfest стала концепция Ковчега, как места сбора близких по духу людей, нашедших друг друга в хаотичном недетерминированном мире и GogolFest ArkSqua....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

ДТП: одна людина загинула, шестеро травмовані

Одна людина загинула і шестеро отримали травми в ДТП на трасі Київ-Чоп в Пустомитівському районі Львівської області....