Експерти: Не можна використовувати історію у політичних цілях

Це одна із рекомендацій, підготовлених Міжнародним центром перспективних досліджень за результатами проведеного проекту «Започаткування національного діалогу в Україні».

Накладення табу на використання історичної пам’яті у політичній боротьбі є особливо актуальним напередодні чергової виборчої кампанії. «Необхідно вимагати, щоб кандидати у депутати у своїх передвиборчих програмах та виступах не вдавалися до питань, що роз’єднують суспільство, передусім історичної пам’яті, - вважає Олена Захарова, керівник проекту, - а будували свою кампанію на основі пріоритетів майбутнього розвитку країни чи місцевої громади, вели мову про те, як вони планують вирішувати актуальні на сьогодні питання, зокрема реформ та подолання корупції в країні». На її думку, багато років поспіль в Україні  політики активізовували свій електорат саме через історичну пам'ять (адже це найлегший шлях). Це і призвело до виникнення збройного протистояння. Через суспільний тиск ця ситуація має бути змінена. «В політичній площині ми маємо вести діалог про розбудову демократичної держави, а історію залишити історикам та експертам», - переконана Олена Захарова.

Протягом декількох місяців МЦПД реалізовував проект «Започатковуючи національний діалог». Так, було проведено соціологічне дослідження, яке виявило фактори, що роз’єднують українців, а також ті чинники, що нас об’єднують, окреслені страхи та міфи, які цьому сприяють, а також погляди жителів різних регіонів нашої країни на майбутнє, у тому числі, й на розв’язання конфлікту на сході.

Вже сам цей матеріал є надзвичайно важливий для аналізу та вироблення державної політики примирення. Проте, в рамках проекту він був обговорений та аналізований інтелектуальними  елітами різних регіонів України, результатом чого стало напрацювання рекомендацій щодо політики національної єдності та подолання точок розходження між населенням різних регіонів країни.

Зокрема, задля подолання цього розколу експерти МЦПД рекомендують здійснити такі кроки:

  • Переорієнтувати суспільний дискурс з питань зовнішньополітичних орієнтирів на внутрішньополітичний рівень (боротьба з корупцією – децентралізація, реформа судової системи та правоохоронних органів, податкова реформа, реформа системи державного управління і т. п.).
  • Використати Угоди про асоціацію України з ЄС насамперед як засіб модернізації української економіки та суспільства.
  • Розробити концепцію модернізації української культури.
  • Розробити концепцію українського варіанту російської мови та її місця на культурній карті України. Введення в юридичний обіг поняття українського варіанту російської мови.
  • Позбавити РФ монопольної власності на російську мову та російськомовну культуру та використання російської мови на території України як одного із засобів впливу на Росію з метою її демократизації.
  • Розвивати міжрегіональні культурні проекти.
  • Накласти табу на використання історичної пам’яті та будь-яких конфліктних питань, що роз’єднують суспільство, у політичній боротьбі.
  • Створити Лігу громадських організацій за національну єдність та відповідний громадський рух.
  • Моніторити передвиборчі обіцянки кандидатів на місцевих виборах на предмет мови ненависті та роз’єднуючої риторики. Організувати суспільний тиску з метою недопущення використання роз’єднуючої риторики.
  • Здійснювати аналіз законопроектів та нормативно-правових актів на предмет міжрегіонального роз’єднання. Привести чинні законодавчі акти у відповідність до принципів національної єдності.

Це неповний перелік вироблених рекомендацій. Повністю з ними можна ознайомитися на сайті МЦПД.

Дані рекомендації також стали складовою Дорожньої карти, яка була сформована за результатами форуму «Донбас – Україна. Порядок денний», що відбувся  5 липня у м. Слов’янську.

Унікальністю проекту, з поміж іншого, є те, що дана ініціатива виходить від громадянського суспільства та орієнтована на загальнонаціональний контекст. При цьому вона передбачає залучення зацікавлених сторін як на регіональному, так і національному і міжнародному рівнях.

І вкрай важливим сьогодні є те, щоб цю ініціативу підхопила влада.

Читайте також: Українці вимушені працювати у відпустці — дослідження

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

Антикоррупционер - депутат Виталий Куприй проговорился о своей зарубежной недвижимости - ТРК "КИЕВ"

Будучи гостем программы «Столица» на телеканале «Киев» и отвечая на вопрос слушателя в прямом эфире о готовности материально помогать украинской армии, Виталий Куприй огласил факты, которые идут в разрез с его официальной электронной декларацией....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Киеве спрячут под баннером недострой у арены Евровидения

Недостроенную многоэтажку возле Международного выставочного центра по улице Шептицкого закроют защитным баннером перед проведением конкурса Евровидение-2017....