Експерти розкритикували нові "пивні закони"

Експерти медичної групи Реанімаційного пакету реформ поставили під сумнів нові закони, згідно з якими пиво прирівнюється до алкогольних напоїв.

Про це вони повідомили у своїй заяві до депутатів ВР

 - Від імені медичної групи Реанімаційного Пакету Реформ та коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» звертаємося до Вас щодо неприйнятності законопроектів № 2971, 2971-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв» та 2971-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання виробництва та обігу пива» у пропонованих редакціях, - відзначили вони.

З 1 липня 2015 р. усі напої, що містять спирт етиловий в кількості понад 0,5% будуть визнані алкогольними напоями, зокрема ця норма стосується пива. Це означає, що на пиво та інші напої місткістю понад 0,5% діятимуть норми законодавства, які розповсюджуються на алкоголь. Зокрема обмеження діятимуть на рекламу пива у ЗМІ та на зовнішніх рекламних носіях, спонсорство, а продавати пиво можна буде лише у місцях продажу площею більше 20 м. кв тощо.

Варто зазначити, що зазначене законодавче нововведення є прогресивним і важливим кроком на шляху до захисту дітей та молоді від початку пиття. Як відомо, пиво є першою сходинкою на шляху до вживання більш міцного алкоголю. Вітчизняні фахівці констатують ранній вік початку вживання алкоголю та частоту його споживання у великих дозах. Сьогодні Україна є лідером серед країн Європи та СНД за споживанням пива дітьми у віці 11-15 років та займає друге після Чехії місце у рейтингу. Варто зазначити, що у 2010 р. Україна займала 1 місце серед 38 країн HBSC за показником споживання слабоалкогольних напоїв.

Слід також зауважити, що згідно з показниками Європейської бази даних «Здоров’я для всіх» стандартизований коефіцієнт смертності від причин, пов’язаних з алкоголем в Україні є одним з найбільших у Європі. В цьому контексті Україна поступається місцем лише Казахстану та Білорусі. В Україні щорічно помирає понад 40 тис. осіб, від причин прямо пов’язаних з алкоголем. Відомо, алкоголь непрямим чином підвищує ризик більше 200 різноманітних хвороб, зокрема, туберкульозу, деяких видів раку, пневмонії, інсульту, панкреатиту, хвороб печінки, епілепсії, а також транспортних та інших нещасних випадків, вбивств та самогубств. Як стверджують науковці, головню причиною алкогольних проблем є споживання алкоголю незалежно від того міститься він у вині, пиві або міцних напоях.

Зважаючи на сумнозвісну статистику, існує гостра необхідність захисту дітей та молоді від початку вживання алкоголю, зокрема і пива.

Реанімаційний Пакет Реформ 16 червня 2015 р. висловлював свою категоричну позицію щодо неприйнятності проекту закону № 2971 у формі заяви та прес-конференції за участі народних депутатів – представників різних політичних сил. Натомість 17 червня група парламентарів зареєструвала альтернативний проект закону № 2971-1, який не лише враховує майже усі норми попереднього законопроекту, але й пропонує інші негативні норми. Так, автори законопроектів пропонують:

  1. Заборонити продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів на відстані менш ніж 100 метрів від загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів у торгових приміщеннях (будівлях) з площею менше 20 кв. м. Наразі, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №854 від 30.07.1996, заборонено продавати алкоголь у торгових приміщеннях площею менше 20 кв.м. скрізь. Якщо законопроект № 2971-1 буде ухвалено, продавати пиво та горілку можна буде в будь-якому приміщенні, аби воно було в 101 метрі від навчального закладу, а якщо площа більша 20 кв. м. - в 1 метрі від нього.
  2. Дозволити розповсюдження та продаж будь-яких товарів, які пов’язані з реалізацією пива в місцях продажу, споживанням пива та спонсорcтвом з використанням знаків для товарів і послуг, під якими випускається пиво. Очевидно, що метою цієї діяльності є залучення нових споживачів, зокрема і серед дітей. Цією нормою, по суті, пропонується дозволити стимулювання продажів як інструменту із заохочення до споживання.
  3. Не поширювати обмеження на рекламу та спонсорство на телебаченні і радіо продуктів, що відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пиво із солоду (солодове), рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються такі продукти. На догоду виробникам пива, цією нормою фактично пропонується дозволити рекламу цього напою, яка є головним інструментом збагачення пивної галузі за рахунок залучення до споживання широких верств населення, зокрема і молодого покоління.

До того ж, доопрацьований текст законопроекту за номером 2971д поданий народним депутатом Южаніною Н. П. включає положення, якими автор пропонує дозволити рекламу пива в місцях продажу, а також на радіо і телебаченні. Даний проект закону в основному дублює суть двох попередньо зазаначених законопроектів.

Ми виступаємо за недопущення прийняття зазначених законопроектів, які по своїй суті лобіюють бізнес-інтереси виробників пива та зберігають для них можливості й надалі активно залучати молодь до споживання цього напою. Вважаємо, що такі наміри пивної індустрії прямо протилежні кращим практикам захисту населення від вживання алкоголю у світі, в тому числі й стратегіям Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Пропонуємо відкликати законопроекти 2971, 2971-1 та 2971д на доопрацювання, під час якого прибрати усі вище згадані норми і залишити питання, які стосуються дерегуляції ринку. Вимагаємо прибрати вищезгадані норми, спрямовані на залучення дітей та молоді до вживання пива. Прийняття законопроектів у пропонованому авторами вигляді є неприйнятним!

Рекомендуємо прочитати

Встречи Трампа с Путиным: пять больших проблем

"Как я первым раскрыл на этой неделе, - пишет американский политолог, президент Eurasia Group Иэн Бреммер в журнале Time, - оказывается, было две встречи между президентом СШ....

Це може бути цікавим

Подводные роботы помогут подлодкам искать подлодки

Агентство перспективных оборонных разработок (DARPA) Пентагона заказало британской компании BAE Systems разработку автономных подводных необитаемых аппаратов, которые ....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Китайцы запретили Вини-Пуха

Китайские сервис микроблогов Sina Weibo вынес запрет на упоминание в постах пользователей китайское имя популярного персонажа мультфильмов Винни-Пуха....