Експерт: Яценюк збрехав про газ

Озвучені прем’єром обсяги споживання та видобутку газу не відповідають дійсності та суперечать підписаному ним Прогнозному балансу. Арсеній Яценюк під час програми «10 хвилин із прем’єр-міністром» вказав на близько 4 млрд м3 завищені дані щодо обсягів споживання газу населенням, – стверджує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

«Прем’єр-міністр під час свого виступу зазначив, що українці споживають 21 млрд м3 газу, через що ми й не вписуємось в обсяги державного видобутку. Проте, за підрахунками громадських аудиторів, ці дані не відповідають дійсності, оскільки реально українці споживають близько 17 млрд кубів газу», – стверджує спеціаліст.

Він пояснює, що в Прогнозному балеансі надходження та розподілу природного газу, по-перше, не відображено двократного зменшення норм споживання газу тим, у кого немає лічильників, а це близько мільярда кубів газу.

По-друге, заплановані 6,8 млрд кубів газу на виробництво теплової енергії для населення завищені як мінімум на 1,3 млрд кубів. «Незрозуміло, чому в цьому році урядовці запланували 6,8 млрд кубів, якщо, до прикладу, в 2013 аналогічний показник становив 6,3 млрд кубів, причому це ще й з потребами Криму та на сьогодні частково окупованих територій. Тому реально на виробництво теплової енергії має передбачатися близько 5,5 млрд м3», – вважає керівник «Публічного аудиту».

Крім того, як вказує фахівець, у Прогнозному балансі також не враховано завищення нормативів споживання теплової енергії для населення – з відповідною пропозицією щодо їх зменшення до Кабміну та Мінрегіонбуду вже звернулася НКРЕКП. «Після перегляду застарілих та завищених нормативів цей показник, відповідно, зменшиться щонайменше на 1,5 млрд кубів», – пояснює Максим Гольдарб.

У підсумку, за словами фахівця, внормувавши всі дані, обсяги газу для населення становитимуть близько 17 млрд кубів: 13 млрд – для споживання населенням та 4 млрд – для виробництва теплової енергії.

Крім того, прем’єр під час свого звернення до народу занизив обсяги державного видобутку (він вказав 12 млрд м3, хоча в прогнозному балансі значиться 19,5 млрд) та завищив обсяги приватного (вказав 7 млрд при реальних 3,3 млрд).

Також фахівці «Публічного аудиту» стверджують, що 70-відсоткову ренту було встановлено з порушенням вимог Податкового кодексу України. «Збільшення ренти відбулося посеред бюджетного періоду, тоді як згідно з Податковим кодексом податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Крім того, рентна плата є «прихованим податком для населення», який у складі кінцевого тарифу сплачує споживач», – зауважує Максим Гольдарб.

Разом з тим, як стверджує Максим Гольдарб, до Прогнозного балансу було включено виробничо-технологічні потреби (в тому числі втрати) в обсязі 3,352 млрд м3, при тому, що Кабмін не має жодного уявлення про фактичні обсяги – це Уряд запланував з’ясувати до липня наступного року.

«Відклав на потім Уряд і заходи з реформування газового сектору, які потрібно було реалізувати ще до підвищення тарифів. Зокрема, йдеться про з’ясування та формування чіткої й прозорої системи собівартості видобутку блакитного палива дочірніх підприємств НАК «Нафтогаз України»; проведення технічного аудиту на кожному етапі обліку природного газу – під час видобування, транспортування, розподілу й споживання, – що дозволило б контролювати якість і повноту обліку газу, встановити чіткі обсяги втрат. Крім того, перш ніж піднімати тариф для населення від трьох до шести разів, потрібно було забезпечити встановлення лічильників газу й тепла для населення», – зазначає незалежний аудитор.

Максим Гольдарб резюмує, що на сьогодні Уряд не може зважитися на зниження тарифів до адекватних показників насамперед із політичних, а не економічних мотивів. Адже в разі їх зниження дії прем’єр-міністра та його підлеглих можуть потрапити під розгляд Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, представники ГО «Публічний аудит» у складі робочої групи ВР із перевірки обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги виявили кричущі розбіжності в газовій документації НАК «Нафтогаз України» щодо витрачання газу у 2013 – 2014 рр., які мають всі ознаки кримінального правопорушення. У звітах компанії за 2014 рік на населення фактично було списано на 4, 446 млрд м3 газу більше, ніж у 2013 році, хоча без Криму та тимчасово окупованих територій цей обсяг мав бути меншим за показники 2013 року.

Рекомендуємо прочитати

Мужчина через суд доказал Пенсионному фонду, что он не умер

Жителю Белогорска Амурской области пришлось доказывать, что он жив, чтобы восстановить выплату пенсии....

Це може бути цікавим

Названо впечатляющее число ввезенных в Украину авто на иностранных номерах

Начиная с 2014 года на таможенную территорию Украины было ввезено 490,74 тыс....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Умер первый советский миллионер

В возрасте 67 лет умер первый советский миллионер Артем Тарасов....