"Ріка Смерті": На Харківщині назріває екологічна катастрофа

Ріка Мерла отримала назву від давньоруського слова "мерети" (помирати), назва пов’язана з слабкою течією ріки. Вікіпедія

20-21 травня нижче по течії від Богодухова ріка Мерла перетворилася на справжню ріку смерті – її водна гладь рясно вкрилася загиблими рибами та іншими водними тваринами.

А сама вода в річці - каламутна, темно-сірого кольору - придбала кислуватий хімічний запах. Владу і контролюючі органи про це лихо місцеві мешканці повідомили 20 травня. Вже наступного дня, 21 травня, разом з представниками МЧС та санстанції на місце виїхала комісія Краснокутської районної державної адміністрації. Екологічна інспекція через триваючий майже півтора роки мораторій на екологічні перевірки добралася до місця подій лише 22 травня.

По словам її представників в Харківської області, вони виїжджали тільки для фіксації незаконного скиду токсичних речовин та відбору проб, а ось перевіряти суб’єкти господарювання, які могли бути причасні до цього злочину, вони не мають права. Тому встановлювати, хто стоїть за знищенням Мерли доведеться міліції та прокуратурі Краснокутського і Богодухівського районів. Місцеві мешканці пов’язують його з діяльністю рибоконсервного заводу "Екватор", робочі потужності якого розташовані в Богодухові, але підтвердити чи спростувати це зможе лише слідство.

Загибель тварин тривала до 24 травня, а 25 було зафіксовано вже відмирання і рослин, що зростають в товщі води і на її поверхні (ряски, глечиків, інш.) – прибережні рослини лишилися живими.

Для оцінки збитків від загибелі внаслідок цієї катастрофи риб екологами була підрахована кількість мертвих рибин на 100 метрах ділянки Мерли, що межує із національним природним парком "Слобожанський". На цьому відрізку було знайдено 370 мертвих рибин: 6 щук, 65 пліток, 24 окуня, 2 судака, 16 лінів, 65 плоскирок (чабаків), 104 верховодки й 31 невизначена рибина. Згідно Методики розрахунку збитків, нанесених рибному господарству внаслідок порушення законодавства про охорону природи, збитки від загибелі такої кількості риб складають 11.000 грн. Довжина русла Мерли від Богодухова до Краснокутська, яка потрапила в зону ураження, дорівнює приблизно 30 км. Відповідно, шкода, нанесена від скиду отрути в Мерлу тільки від загибелі риби складає приблизно 30 мільйонів гривень.

Нажаль, реальні втрати природи в грошовому еквіваленті виразити неможливо. Екологічну значимість Мерли важко недооцінити. Вона є важливою складовою Галицько-Слобожанського природного екокоридору – території, що має величезне значення для збереження природи всієї України як шлях міграції та місце перебування багатьох тварин та рослин. Оскільки на березі Мерли розташований національний природний парк "Слобожанський", ця екологічна катастрофа негативно вплине і на його природні комплекси. На людей, що проживають в цій місцевості, ця отрута теж вплине. Вплив може буде і не миттєвим, але однозначно - негативним, а ось який саме - можна буде сказати, коли контролюючі органи встановлять, яка отрута, та в який кількості потрапила до ріки.

Найнеприємніше, що проблема із забрудненням Мерли не нова - подібне вже фіксувалося (але не в такому масштабі) в січні цього року. Як пише місцева газета "Промінь", жителі села Городнє примітили тоді, що вода в Мерлі стала мутною, з неприємним хімічним запахом, а вівці, що пили воду з неї, незабаром загинули.

Тоді теж збиралась комісія райдержадміністрації, але жодних результатів це не принесло. Державна екологічна інспекція в зв’язку з мораторієм не змогла перевірити підприємства-забруднювачі Богодухова, та, відповідно нікого за отруєння Мерли покарано не було. І ось логічне продовження – адже безкарність породжує нові злочини.

26 травня місцеві мешканці та представники різних установ району під керівництвом Краснокутської РДА почали прибирати русло ріки від рештків загиблої риби, богодухівська прокуратура відкрила карну справу, державна екологічна інспекція, щоб розрахувати завдані державі збитки, чекає результати лабораторних досліджень.

Але чи не "замнуть" цю справу так як в січні? Що буде, якщо винного в екологічній катастрофі не покарають? Що буде, якщо Верховна Рада продовжить мораторій на екологічні перевірки? Чи не попливуть наступного разу по водах Ріки Смерті тварини, птахи чи навіть люди?

Рекомендуємо прочитати

В Киеве погиб 14-летний подросток, который решил покататься на крыше электрички

В Киеве 14-летний подросток погиб, катаясь на крыше вагона поезда....

Це може бути цікавим

Психологи показали пользу беспокойства

Психологи из Калифорнийского университета в Риверсайде показали, что беспокойство может положительно влиять на мотивационную и эмоциональную сферы личности....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть