Активісти звинуватили владу в ігноруванні проблем переселенців

Найбільш гострими проблемами, які зараз хвилюють вимушених переселенців з Донбасу, є питання працевлаштування та забезпечення житлом. Однак держава поки що не демонструє здатність вирішити ці актуальні питання. Про це та про можливі шляхи забезпечення роботою і житлом говорили на круглому столі організованому Громадською ініціативою «Відновлення Донбасу» за сприяння Українського інституту стратегій глобального розвитку та адаптації.

За словами керівника ініціативи «Відновлення Донбасу» Олени Петряєвої з 272 тисяч переселенців працездатного віку з початку конфлікту державними центрами зайнятості були працевлаштовані всього 9 тисяч 300 осіб. Це свідчить про недостатню ефективність державних служб зайнятості.

«Такий низький відсоток працевлаштованих пояснюється і тим, що існує реальна диспропорція між професіями шукачів та вакансіями, що пропонуються центрами зайнятості. Крім того, тільки 6% запропонованих переселенцям вакансій супроводжуються наданням житла, а це критично важливий момент для дуже багатьох претендентів», - підкреслює Олена Петряєва.

Можливим варіантом вирішення проблеми працевлаштування може бути прийняття відповідної комплексної державної цільової програми. Згідно з підрахунками Українського інституту стратегій глобального розвитку і адаптації загальна вартість такої комплексної програми з працевлаштування може коливатися на рівні 7 мільярдів 100 мільйонів гривень.

«Державі слід зосередитися на перекваліфікації та перенавчання переселенців - це близько 100 млн. грн. Також необхідно почати глобальні інфраструктурні проекти, наприклад будівництво автострад - це витрати на рівні 7 млрд. грн. Запустити програму допомоги переселенцям у розвитку малого та середнього бізнесу - від 5 до 10 мільйонів гривень. Крім того слід упорядкувати потоки переселенців всередині країни на основі аналізу потреб у трудових ресурсах - на створення інформаційної системи потрібно ще близько 5 млн. грн..», - розкриває результати дослідження Інституту доктор економічних наук Ігор Грозний.

За даними моніторингу звернень переселенців з Донбасу за допомогою, другою за важливістю для них є проблема забезпеченості житлом.

Так, за даними «Відновлення Донбасу» станом на травень 2015 з зони конфлікту виїхало 493 тисячі сімей. Приблизно 340 тисяч з них оселилося в містах, а 153 тисячі - у сільській місцевості. Причому найбільша кількість - більше 80% оселилося в прилеглих до зони АТО - Донецькій Луганській, Харківській, Дніпропетровській і Запорізькій областях, а також у Києві.

За підрахунками Українського інституту стратегій глобального розвитку та адаптації, для того, щоб забезпечити мінімальні потреби переселенців з Донбасу в житлі: у місті це 1 кімнатна квартира на вторинному ринку, а в селі - типовий будинок каркасної збірки, необхідно від 6 до 9 мільярдів доларів США. За поточним курсом - це від 120 до 180 мільярдів гривень - третина державного бюджету України.

«Непідйомна для бюджету сума», - стверджує Олена Петряєва і пропонує державі розглянути можливість використання декількох моделей для забезпечення переселенців житлом: «Це будівництво соціального житла, пільгове кредитування та довгострокова оренда. Причому ці програми можуть використовуватися як окремо, так і комплексно».

Зі свого боку громадська ініціатива «Відновлення Донбасу» вже зараз запустила на своїй Інтернет платформі кілька сервісів, які допомагають переселенцям у пошуках житла, роботи, надаються консультації юристів, працює віртуальний офіс взаємодопомоги. Планується відкриття безкоштовної допомоги з податкових питань. На сайті ініціативи також розміщена база з майже 100 пунктів допомоги переселенцям по всій території України.

Держава намагається налагодити роботу з переселенцями з Донбасу: є певні успіхи в забезпеченні доступу до освіти та медицини. Налагоджено механізм соціальних виплат тимчасово переміщеним особам. Є окремі вдалі приклади професійної перепідготовки переселенців. Проте всі ці зусилля носять фрагментарний характер і не вирішують проблему переселенців комплексно.

ГІ «Відновлення Донбасу» підкреслює, що варіанти і можливості для вирішення проблем переселенців є. Однак для цього держава повинна створити ефективний механізм роботи з переселенцями. Наприклад, створивши спеціальний уповноважений орган по роботі з переселенцями і прийнявши необхідні комплексні державні програми.

«На жаль, в Україні досі не запрацював єдиний орган, який би займався питаннями переселенців, а в перспективі відновленням зруйнованого війною Донбасу. Державне агентство, створене у вересні минулого року, існує тільки на папері. За 9 місяців своє роботи воно не зробило зовсім нічого», - констатує керівник Громадської ініціативи «Відновлення Донбасу».

На її думку, створення профільного відомства по роботі з переселенцями вкрай необхідно. І можливі два формати його створення:

1. Спеціальний державний орган у форматі міністерства або державного комітету. 2. Незалежне агентство, що працює в партнерстві з міжнародними організаціями та експертами.

«Обидва варіанти можливі і можуть бути ефективні. Але за однієї обов'язкової умови - повної прозорості та контролі з боку громадськості. І наша організація готова надати будь-яку допомогу в його створенні і роботі», - говорить керівник Громадської ініціативи «Відновлення Донбасу» Олена Петряєва.

Як зазначає Олена Петряєва одним з перших кроків такого відомства має стати розробка комплексних програм, які сприяють економічної активності переселенців - програм з працевлаштування та зайнятості.

Також дієвим механізмом вирішення проблем переселенців з Донбасу може стати створення Центрів з обслуговування переселенців (ЦОП), які б діяли за принципом «єдиного вікна». Працювати в ЦОПах можуть як представники всіх залучених органів влади, так і волонтери, благодійні організації представники бізнесу.

Рекомендуємо прочитати

Хакера з Росії засудили до 5 років в’язниці у США

Росіянина Марка Вартаняна в американському штаті Джорджія засудили до п'яти років позбавлення волі за комп'ютерне шахрайство, повідомляє Reuters....

Це може бути цікавим

«Игра престолов» оказалась не более жестока, чем реальность

Сериал, созданный на основе саги Джорджа Мартина «Песнь льда и пламени», по праву считается одним из самых «кровавых» телепроектов....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Кличко влетел в канаву на очень дорогом авто

Владимир Кличко загнал в канаву Мерседес за 2,5 миллиона гривен ради победы на гонке....