Огляд українських зарплат - як на них вплинула криза

Складні економічні умови вплинули на український бізнес у 2014 році. Проте вже зараз багато роботодавці називають поточний рік найскладнішим за останні 5-10 років. Яка ситуація із зарплатами українських співробітників зараз і що буде далі, у результатах досліджень Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Криза почав вносити корективи в зарплатну політику компаній в минулому році. Однією з відносно нових тенденцій на ринку праці стало скорочення зарплат для нових співробітників у порівнянні з попередніми. Тільки половина компаній пропонувала кандидатам таку ж зарплату, як у їхніх попередників, 12% - нижче, 16% - вище, 17% - вище, але зі збільшенням кількості обов'язків. Більш розповсюдженою стала ще одна тенденція - оптимізація системи нарахування зарплат і прив'язка фінансової винагороди до реального внеску співробітника в бізнес-показники компанії.

2014 рік став також стартом для процесу скорочення зарплат. І не зважаючи на те, що вдалися до таких непопулярних методів лише 14% компаній, відчули економічну кризу на своєму гаманці більшість працівників майже всіх професійних галузей. Третина компаній (28%) залишили зарплату на колишньому рівні в гривні, 35% компаній підвищили оплату праці вибірково тільки цінним або найбільш ефективним співробітникам. І лише в кожній п'ятій компанії (21%) проіндексували зарплату згідно з курсом долара всім без винятку працівникам.

Варто зазначити, що серед тих компаній, які підвищили оплату, збільшення зарплати в 60% випадків не перевищувало 10%. Ті, хто підвищив оплату більш ніж на 20%, становлять лише десяту частину від тих компаній, які підвищували заробітну плату. Скорочували зарплату частіше, ніж піднімали. Більше половини роботодавців (56%) серед тих, хто був змушений знизити оплату, скоротили більш ніж на 15%.

Найчастіше скорочували зарплати у великих компаніях, де працює понад 500 співробітників. Найбільше постраждали від скорочень рівня оплати праці працівники сфери послуг для бізнесу, гуртових продажів, автотрейдерів, медіа та банківської галузі. Варто відзначити, що в банках, енергетичних компаніях і гуртових продажах найчастіше зменшували зарплату більш ніж на п'яту частину.

Скорочення зарплат, що почалися в минулому році, продовжилися і в поточному році. З початку 2015 року урізали оплату праці 17% компаній. Кожен третій-четвертий працівник нафтогазового сектора, консалтингових компаній та автотрейдерів став отримувати менше. Серед тих, кому за останні півроку знижували зарплату, кожен другий втратив більше 20% окладу. Кожному четвертому заробіток урізали на 10-20%, а кожному п'ятому - менше, ніж на 10%. Найменше скорочення зачепили IT-шників, страховиків, працівників у сфері медіа та представників агросектору.

Проте варто відзначити, що навіть ті, хто не потрапив під процес скорочення зарплат, відчув зменшення доходу. Зростання інфляції помітно вплинуло на добробут українців, оскільки індексацію з урахуванням зростання валюти здійснили лише 6% компаній. Все це призвело до того, що більше третини співробітників стали регулярно відчувати фінансові труднощі, коли зарплата закінчується раніше, ніж приходить наступна. Кожен четвертий відчуває фінансові труднощі як мінімум раз в три місяці. Ще 13% відчувають нестачу грошей приблизно раз на півроку, а кожен десятий - раз на рік. І тільки один з шести опитаних практично ніколи не стикається з безгрошів'ям.

Більше інших на нестачу коштів скаржаться лінійні фахівці. Третина з них опинялася в ситуації дефіциту грошей і раніше. ТОП-менеджери і керівники середньої ланки, навпаки, пов'язують погіршення матеріального становища саме з настанням кризи.

Ускладнюється ситуація тим, що роботодавці затримують зарплату. З постійними затримками виплат стикаються 12% офісних працівників.

Найчастіше трапляються затримки у сфері сільського господарства, консалтингу та в нафтогазовому секторі. Тут п'ять-шість працівників з десяти стверджують, що не отримують вчасно зарплату. Стабільно виплачується заробітна плата працівникам банків, автотрейдерам і медійникам. Сім-вісім з десяти працюючих в цих галузях отримують матеріальну винагороду вчасно. Трохи частіше, ніж іншим співробітникам, зарплату затримують ТОП-менеджерам. За останні шість місяців 44% з них на собі відчули гостроту матеріального питання.

Дані були отримані в результаті опитувань, проведених Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в грудні 2014 – березні 2015 року.

Рекомендуємо прочитати

Пологи платні чи безплатні. Як медреформа вплине на майнову дискримінацію

Міністерство охорони здоров'я спростувало дану інформацію, наголошуючи, що відповідно до останньої редакції від 17 липня ведення вагітності та пологи для громадян ....

Це може бути цікавим

Росія триматиметься за Донбас до останнього

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука переконує, що зустріч "сірого кардинала Кремля" Владислава Суркова та спецпредставника СШ....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Завод в Крыму получает сырье с материковой Украины - Джемилев

Предприятие Крымский титан, находящемся в Армянске, в аннексированном Крыму, бенифициаром которого является бизнесмен Дмитрий Фирташ, получает электричество и сы....