Активісти Донбасу вимагають змінити пропускну систему в зоні АТО

Більшість українців, які вимушено залишаються на окупованій території, не можуть виїхати навіть тоді, коли їм загрожує реальна небезпека. Чинником порушення прав громадян України на вільне переміщення є неефективна пропускна система, за якою криється «серйозна корупційна складова» і «бажання покарати жителів регіону». Таку точку зору озвучив координатор Коаліції патріотичних сил Донбасу Сергій Гармаш на прес-конференції в Києві 23 квітня 2015, повідомляє спільнота Свободный Донбасс.

Активісти Коаліції Патріотичних Сил Донбасу (КПСД), у складі якої 17 громадських організацій з Донецької та Луганської областей, виступили зі зверненням до голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка. Основні вимоги - переглянути та удосконалити Тимчасовий порядок здійснення контролю над переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів уздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей.

Існуюча система юридично незаконна і фактично неефективна. Пропуски продаються і купуються за ціною від 150 до 1500 гривень, тому терористи вільно переміщаються і провозять зброю, в той же час прості громадяни з окупованої території виїхати не можуть. Патріоти піддаються переслідуванням за політичні погляди і діяльність на користь України, а випускники шкіл, наприклад, не можуть скласти ЗНО і вступити до вищих навчальних закладів України.

«Держава фактично змушує випускників шкіл, які не можуть виїхати, вступати до вузів невизнаних ДНР/ЛНР або їхати в Росію», - вважають учасники Коаліції.

Учасники КПСД не бачать сенсу в пропускній системі в тому вигляді, в якому вона існує зараз, оскільки вона не працює на вирішення завдання, для якої була створена - боротьби з тероризмом. На думку коаліціянтів, не обов'язково повністю скасовувати пропускну систему, але «її потрібно привести у відповідність до українського законодавства».

Правові аспекти проблеми змалювала адвокат Наталія Целовальниченко, керівник громадської організації «Луганська правозахисна група». За її словами, сьогодні ми маємо справу з прямим порушенням прав і свобод громадян України.

В першу чергу, порушення Конституції пов'язано зі статтею 64: «Поки у нас не введено військовий стан, будь-які обмеження, пов'язані з переміщенням громадян або обмеженням права власності, інших прав і свобод громадян є неконституційними», - підкреслила правозахисник. Основний принцип національної безпеки - пріоритет прав і свобод громадян - законодавчо прописана. Однак чинний тимчасовий порядок не відповідає меті, яку він декларує, і створює серйозні корупційні ризики. Система працює в порушення Закону України «Про основи національної безпеки України» і не досягає головного - захисту людей і територій України.

Для багатьох очевидно, що назріла необхідність змінювати нинішню ситуацію, пов'язану з пропускною системою, яку координатор Коаліції Сергій Гармаш назвав жорстокою.

Що для цього потрібно зробити - озвучили представники КПСД. Перше - створити робочу групу СБУ з розробки законною адекватної пропускної системи і включити до неї представників громадських організацій. Наступний крок - створити комп'ютерну базу осіб, причетних до тероризму, сепаратизму. І нарешті - ввести ретельний огляд на блокпостах: «встановлювати рамки-металошукачі, як в аеропортах: забезпечити такий же порядок, як при перетині державного кордону». Зважаючи об'єктивних причин для пенсіонерів та інвалідів потрібно максимально спростити систему - «можливо, видавати евакуаційні пропуски, дуже швидкі», - запропонував Гармаш.

Дуже багато питань, які знаходяться у віданні Служби безпеки України, так і залишилися без відповідей - запрошені представники СБУ на медіа захід не з'явилися.

У випадку, якщо відомство Наливайченко проігнорує офіційне звернення, представники КПСД мають намір оскаржити тимчасовий порядок перетину лінії розмежування в Адміністративному суді.

Рекомендуємо прочитати

Какой Украина будет в 2030 году

Мир меняется быстрее, чем рассчитывали даже футурологи....

Це може бути цікавим

За "Малороссию" Захарченко придется заплатить жизнью

Главарь так называемой "Донецкой народной республики" Александр Захарченко удивил всех своим очередным заявлением....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Дружбы народов не существует, это советский миф

Дружбы народов не существует, это советский миф, заявил проджект-менеджер портала Online....